  • KPT00A20-16P
KPT00A20-16P
advertisement
Manufacturer No:
KPT00A20-16P
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT00A20-16P
Package:
Datasheet:
KPT00A20-16P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT00A20-16P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    1000VAC 1400VDC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    16
  • Orientation
    N (Normal)
  • Depth
    36.9mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-16
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    22A