  • KPSE08F14-19S
KPSE08F14-19S
advertisement
Manufacturer No:
KPSE08F14-19S
HK JDW NO:
410-KPSE08F14-19S
Package:
Datasheet:
KPSE08F14-19S
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE08F14-19S
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPSE
  • Published
    2013
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    19
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    4mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    14-19
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    5mm