  • KPSE07P20-41P
KPSE07P20-41P
advertisement
Manufacturer No:
KPSE07P20-41P
HK JDW NO:
410-KPSE07P20-41P
Package:
Datasheet:
KPSE07P20-41P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE07P20-41P
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Feature
    Potted
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    41
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Max Current Rating
    7.5A