  • KPSE02A24-61SX
KPSE02A24-61SX
advertisement
Manufacturer No:
KPSE02A24-61SX
HK JDW NO:
410-KPSE02A24-61SX
Package:
Datasheet:
KPSE02A24-61SX
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 3039
Step5Bar-code shipping tag
KPSE02A24-61SX
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPSE
  • Published
    2011
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    61
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Orientation
    X
  • Current Rating
    7.5A