  • KPSE01J20-41S
KPSE01J20-41S
advertisement
Manufacturer No:
KPSE01J20-41S
HK JDW NO:
410-KPSE01J20-41S
Package:
Datasheet:
KPSE01J20-41S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE01J20-41S
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    KPSE
  • Feature
    Backshell, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Max Current Rating
    7.5A