  • KPSE01F20-39PX
KPSE01F20-39PX
advertisement
Manufacturer No:
KPSE01F20-39PX
HK JDW NO:
410-KPSE01F20-39PX
Package:
Datasheet:
KPSE01F20-39PX
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE01F20-39PX
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPSE
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Strain Relief
  • Pbfree Code
    no
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-C-26482, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACTS: 430-8560-006; 430-8560-004
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    X
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    38.5mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-39
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Environmental Characteristics
    MOISTURE RESISTANT
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    51.1mm