  • KPSE01E24-61PYF0
KPSE01E24-61PYF0
advertisement
Manufacturer No:
KPSE01E24-61PYF0
HK JDW NO:
410-KPSE01E24-61PYF0
Package:
Datasheet:
KPSE01E24-61PYF0
Description:
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPSE
Quantity:
In Stock : 5422
Step5Bar-code shipping tag
KPSE01E24-61PYF0
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Polychloroprene
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    61
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    61
  • Orientation
    Y
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    46mm
  • Shell Finish
    Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    24-61
  • Housing Color
    Olive Drab
  • Empty Shell
    YES
  • Contact Style
    Pin
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    34.5mm