  • KPSE00E14-12PA206
KPSE00E14-12PA206
advertisement
Manufacturer No:
KPSE00E14-12PA206
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPSE00E14-12PA206
Package:
Datasheet:
KPSE00E14-12PA206
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Black Zinc Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE00E14-12PA206
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A