  • KPSA1015
KPSA1015
advertisement
Manufacturer No:
KPSA1015
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-KPSA1015
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
KPSA1015
Description:
PWR SPLY BRD MNT 15V 0.67A 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KPSA1015
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KPSA1015.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.133lb 60.33g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    KPSA (10W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx1.55W x 0.90 H 61.0mmx39.4mmx22.9mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    10.1W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Depth
    39.47mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    670mA
  • Max Current Rating
    270mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    670mA
  • Output Power
    10.1W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Current - Output 1
    670mA
  • Max Output Power
    10.1W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    22.86mm
  • Length
    60.96mm