  • KP1836215204
KP1836215204
advertisement
Manufacturer No:
KP1836215204
HK JDW NO:
886-KP1836215204
Datasheet:
KP1836215204
Description:
KP1836 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
KP1836215204
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP1836
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.256W 26.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm
  • Length
    26.4922mm
  • Width
    6.5024mm