  • KP1836147134
KP1836147134
advertisement
Manufacturer No:
KP1836147134
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-KP1836147134
Package:
Radial
Datasheet:
KP1836147134
Description:
KP1836 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
KP1836147134
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KP1836
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    500V