  • KO119C125
KO119C125
advertisement
Manufacturer No:
KO119C125
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KO119C125
Package:
Datasheet:
Description:
KO119C125
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KO119C125
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KO119C125.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mfr
    E-Switch
  • Operating Temperature
  • Series
    KO
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    4A (AC)
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.00mm Dia
  • Electrical Life
  • Mechanical Life
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Angle of Throw
    90°
  • Depth Behind Flange
    31.50mm
  • Key Removable Positions
    1 only
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    125 V