  • KO118A125
KO118A125
advertisement
Manufacturer No:
KO118A125
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KO118A125
Package:
Datasheet:
KO118A125
Description:
Keylock Switches POS 1 POS2 KEY PULL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KO118A125
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KO118A125.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Published
    2008
  • Series
    KO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    4A AC
  • Current Rating
    4A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.00mm Dia
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Index Angle
    90 °
  • Depth Behind Flange
    33.30mm