  • KO104B10005
KO104B10005
advertisement
Manufacturer No:
KO104B10005
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KO104B10005
Package:
Datasheet:
KO104B10005
Description:
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KO104B10005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Published
    2008
  • Series
    KO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Current Rating
    3A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Tubular Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    1.5A
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Index Angle
    90 °
  • Depth Behind Flange
    30.00mm
  • Key Removable Positions
    All
  • Bushing Diameter
    0.63 inch
  • Body Height
    11.9888mm
  • Length - Termination
    0.197 inch
  • Actuator Length
    0.197 inch