  • KMPC8560PX833LB
KMPC8560PX833LB
advertisement
Manufacturer No:
KMPC8560PX833LB
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-KMPC8560PX833LB
Datasheet:
KMPC8560PX833LB
Description:
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8560 784-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
KMPC8560PX833LB Overview
With a packing size of 784-BBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. In the MPC85xx series, it is found. The CPU is cored with a PowerPC e500 processor. The CPU contains DDR, SDRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces. The CPU runs at 2.5V 3.3V when it comes to I/O. The microprocessor can be searched for with MPC8560 if you are looking for variants.
KMPC8560PX833LB Features
PowerPC e500 Core
KMPC8560PX833LB Applications
There are a lot of NXP USA Inc. KMPC8560PX833LB Microprocessor applications.
  • Digital TVs
  • Removable disks
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Agriculture, transportation field
  • Current meter
  • Computer/laptop
  • Fire detection & safety devices
  • Day to day life field
  • Printers
  • Smartphone
Step5Bar-code shipping tag
KMPC8560PX833LB
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Base Part Number
    MPC8560
  • Speed
    833MHz
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V