  • KMPC8540VT833LC
KMPC8540VT833LC
advertisement
Manufacturer No:
KMPC8540VT833LC
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-KMPC8540VT833LC
Description:
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8540 784-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
KMPC8540VT833LC Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 784-BBGA, FCBGA. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. It comes from the MPC85xx series. Core-wise, this CPU has a PowerPC e500 processor. There are DDR, SDRAM RAM controllers used by this CPU. This microprocessor features DUART, I2C, PCI, RapidIO interfaces to better serve its users. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 2.5V 3.3V. Try searching for variants of the cpu microprocessor with MPC8540.
KMPC8540VT833LC Features
PowerPC e500 Core
KMPC8540VT833LC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. KMPC8540VT833LC Microprocessor applications.
  • Christmas lights
  • Microwave ovens
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Telephone sets
  • Food and beverage
  • Measurement and control field
  • X-ray
  • Hard drives
  • Teletext terminals
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
KMPC8540VT833LC
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Base Part Number
    MPC8540
  • Speed
    833MHz
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V