  • KJY472MR47DBAAA
KJY472MR47DBAAA
advertisement
Manufacturer No:
KJY472MR47DBAAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-KJY472MR47DBAAA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
Description:
KJY SFTY X1-400 Y2-250 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.472Dia 12.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
KJY472MR47DBAAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KJY SFTY X1-400 Y2-250
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    400VAC
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    4720
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.630 16.00mm
  • Length
    12mm
  • Width
    5mm