  • KF86X-ED-15P-KJ
KF86X-ED-15P-KJ
advertisement
Manufacturer No:
KF86X-ED-15P-KJ
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KF86X-ED-15P-KJ
Package:
Datasheet:
KF86X-ED-15P-KJ
Step5Bar-code shipping tag
KF86X-ED-15P-KJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KF86X
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Terminal Pitch
    2.286mm
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    3
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.09 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • Mating Contact Row Spacing
    0.07 inch
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C