  • KF66X-E15S-N-VESA
KF66X-E15S-N-VESA
advertisement
Manufacturer No:
KF66X-E15S-N-VESA
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KF66X-E15S-N-VESA
Step5Bar-code shipping tag
KF66X-E15S-N-VESA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Shell Material
    Steel
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    KF66X
  • Published
    2006
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Blue
  • Number of Rows
    3
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    29VAC
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Connector Style
    D-Sub, High Density
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Backset Spacing
    0.350 (8.89mm)