  • KE10.6100.109
KE10.6100.109
advertisement
Manufacturer No:
KE10.6100.109
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-KE10.6100.109
Package:
Module
Datasheet:
KE10.6100.109
Description:
AC Power Entry Modules KD POWER ENTRY MODUL 10A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KE10.6100.109
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    37.500012g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KE
  • Feature
    Voltage Selector
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Ingress Protection
    IP40
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.50mm x 52.50mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    10A
  • Voltage - UL
    125VAC
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse
    Yes
  • Fuse Holder, Drawer
    Drawer Sold Separate
  • Panel Thickness
    0.098 2.50mm