  • KC58B10.001NLS
KC58B10.001NLS
advertisement
Manufacturer No:
KC58B10.001NLS
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KC58B10.001NLS
Package:
Datasheet:
KC58B10.001NLS
Step5Bar-code shipping tag
KC58B10.001NLS
    Select All
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP4T
  • Depth Behind Panel
    18.50mm
  • Index Angle
    90 °
  • Actuator Length
    10.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Series
    KC
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Lug
  • Number of Positions
    4
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia