  • KC26A9.501SPS
KC26A9.501SPS
advertisement
Manufacturer No:
KC26A9.501SPS
HK JDW NO:
239-KC26A9.501SPS
Package:
Datasheet:
KC26A9.501SPS
Step5Bar-code shipping tag
KC26A9.501SPS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Termination
    PC Pin
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Style
    Shorting
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Actuator Length
    9.50mm