  • KC17A9.501NLS
KC17A9.501NLS
advertisement
Manufacturer No:
KC17A9.501NLS
HK JDW NO:
239-KC17A9.501NLS
Package:
Datasheet:
KC17A9.501NLS
Step5Bar-code shipping tag
KC17A9.501NLS
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP7T
  • Depth Behind Panel
    18.50mm
  • Index Angle
    30 deg
  • Angle of Throw
    30°
  • Bushing Type
    3/8-32
  • Length - Termination
    0.248 inch
  • Actuator Length
    9.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Termination
    Lug
  • Number of Positions
    7
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Resistance
    0.025mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V