  • KC16A9.501NPS
KC16A9.501NPS
advertisement
Manufacturer No:
KC16A9.501NPS
HK JDW NO:
239-KC16A9.501NPS
Package:
Datasheet:
KC16A9.501NPS
Step5Bar-code shipping tag
KC16A9.501NPS
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    6
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP6T
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Actuator Length
    9.50mm