  • KC10B30.001NPS
KC10B30.001NPS
advertisement
Manufacturer No:
KC10B30.001NPS
HK JDW NO:
239-KC10B30.001NPS
Package:
Datasheet:
KC10B30.001NPS
Step5Bar-code shipping tag
KC10B30.001NPS
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    12
  • Current Rating (Amps)
    350mA AC
  • Current Rating
    350mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    27.5082mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 9.80mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    0.025mOhm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    250V
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    14.20mm
  • Index Angle
    30 °
  • Bushing Type
    3/8-32
  • Actuator Length
    30.00mm