  • KB16SKG01-12-GG
KB16SKG01-12-GG
advertisement
Manufacturer No:
KB16SKG01-12-GG
HK JDW NO:
558-KB16SKG01-12-GG
Package:
Datasheet:
KB16SKG01-12-GG
Step5Bar-code shipping tag
KB16SKG01-12-GG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    NYLON
  • Actuator Material
    POLYCARBONATE
  • Center Contact Plating
    GOLD
  • Terminal Material
    BRASS
  • End Contact Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KB
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    Standard, Illuminated
  • Terminal Finish
    Gold Flash (Au)
  • Additional Feature
    12V LAMP
  • Power Rating
    400mW
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Voltage - Rated AC
    28V
  • Body Length or Diameter
    11.9888mm
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Blue
  • Sealing
    MOLDED
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1500VAC V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Actuator Travel
    2.9972 mm
  • Solderability
    WAVE
  • Bushing Length
    0.559 inch
  • Body Color
    BLACK
  • Bushing Diameter
    0.472 inch
  • Body Height
    38.5064mm
  • Length - Termination
    0.197 inch
  • Actuator Length
    0.138 inch