  • KB16MKW01-5C12-JB
KB16MKW01-5C12-JB
advertisement
Manufacturer No:
KB16MKW01-5C12-JB
HK JDW NO:
558-KB16MKW01-5C12-JB
Package:
125
Datasheet:
KB16MKW01-5C12-JB
Step5Bar-code shipping tag
KB16MKW01-5C12-JB
    Standard, Illuminated
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    White
  • Hole Diameter
    12.3 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    125
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C