  • KB15RKW01-5C24-JB
KB15RKW01-5C24-JB
advertisement
Manufacturer No:
KB15RKW01-5C24-JB
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-KB15RKW01-5C24-JB
Package:
Datasheet:
KB15RKW01-5C24-JB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KB15RKW01-5C24-JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KB
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Depth
    18.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Red
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Red
  • Life (Cycles)
  • Length
    14mm