  • KAP1102VT
KAP1102VT
advertisement
Manufacturer No:
KAP1102VT
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-KAP1102VT
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH PIANO DIP SPST 25MA 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KAP1102VT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KAP1102VT.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Actuator Material
    Glass fibre, Polyester
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Series
    KAP
  • Feature
    Tape Seal
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    25mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Piano
  • Circuit
    SPST
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VRMS V
  • Electrical Life
    2,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Mechanical Life
    2,000 Cycles
  • Number of Switch Sections
    2
  • PCB Hole Count
    4
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.261 6.63mm
  • Actuator Length
    0m
  • Height Above Board
    0.402 10.20mm