  • KAP-14AG-120
KAP-14AG-120
advertisement
Manufacturer No:
KAP-14AG-120
Manufacturer:
TE Connectivity / P&B
HK JDW NO:
797-KAP-14AG-120
Package:
120
Datasheet:
KAP-14AG-120
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KAP-14AG-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    85g
  • Number of Terminations
    11
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -45°C
  • HTS Code
  • Depth
    35.71mm
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Body Breadth
    36.5 mm
  • Physical Dimension
    38.89mm x 36.5mm x 57.94mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Sealing
    PLASTIC SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.25kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    6A@250VAC
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    120V
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Coil Current
    17.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@28VDC
  • Contact Rating (Current)
    10A
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Current Rating (Max)
    10A
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    500 Vrms
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1500 Vrms
  • Relay Form
    3 FORM C
  • Contact (AC) Max Power Rating M Load
    0.5HP@240VAC
  • Length
    35.71mm
  • Body Height
    57.94mm