  • K86X-ED-15S-BR30
K86X-ED-15S-BR30
advertisement
Manufacturer No:
K86X-ED-15S-BR30
HK JDW NO:
418-K86X-ED-15S-BR30
Package:
Datasheet:
K86X-ED-15S-BR30
Description:
D-Sub High Density Connectors HD15F VERT FRMD B/L 30U F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K86X-ED-15S-BR30
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Shell Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -55°C~75°C
  • Published
    2011
    e4
  • Feature
    Board Lock
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
    3
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Pitch
    2.29mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    2A
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Plating
    Tin
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.9812 mm
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Height
    12.6mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.169 inch