  • K86X-ED-15P-K
K86X-ED-15P-K
advertisement
Manufacturer No:
K86X-ED-15P-K
HK JDW NO:
418-K86X-ED-15P-K
Package:
Datasheet:
K86X-ED-15P-K
Purchasing and Inquiry
K86X-ED-15P-K Overview
K86X-ED-15P-K Features
K86X series
K86X-ED-15P-K Applications
There are a lot of Kycon, Inc. K86X-ED-15P-K D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Telecommunications
  • Blowers
  • Variable speed/frequency drivers
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Control panels
  • Industrial Automation
  • All Electrical Machinery
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
K86X-ED-15P-K
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
    e4
  • Feature
    Grounding Indents
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Total Number of Contacts
    15
  • Terminal Pitch
    2.286mm
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.09 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.9812 mm
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E High Density
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Length - Termination
    0.169 inch