  • K86X-CD-62P-KJ30
K86X-CD-62P-KJ30
advertisement
Manufacturer No:
K86X-CD-62P-KJ30
HK JDW NO:
418-K86X-CD-62P-KJ30
Package:
Datasheet:
K86X-CD-62P-KJ30
Description:
D-Sub High Density Connectors HD26 M VERT FRMD W/BSH J/S 30U M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K86X-CD-62P-KJ30
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2014
    e4
  • Feature
    Grounding Indents
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    62
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Current Rating (Amps)
    1.5A
  • Total Number of Contacts
    62
  • Terminal Pitch
    2.286mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.729 inch
    STAGGERED
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Flange Feature
    Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.09 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    1.9812 mm
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C High Density
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.169 inch