  • K85X-CA-37P-K30
K85X-CA-37P-K30
advertisement
Manufacturer No:
K85X-CA-37P-K30
HK JDW NO:
418-K85X-CA-37P-K30
Package:
Datasheet:
K85X-CA-37P-K30
Step5Bar-code shipping tag
K85X-CA-37P-K30
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Flange Feature
    Board Side (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Termination
    0.138 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    THREADED
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Feature
    Grounding Indents
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    2A