  • K85X-BA-25S-R30
K85X-BA-25S-R30
advertisement
Manufacturer No:
K85X-BA-25S-R30
HK JDW NO:
418-K85X-BA-25S-R30
Package:
Datasheet:
K85X-BA-25S-R30
Step5Bar-code shipping tag
K85X-BA-25S-R30
    Select All
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Option 1
    #4-40
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    JACKSCREW
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Feature
    Board Lock
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    25
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Total Number of Contacts
    25
  • Shell Finish
    TIN
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Termination
    0.138 inch