  • K42X-C37P/S-A4NJ30
K42X-C37P/S-A4NJ30
advertisement
Manufacturer No:
K42X-C37P/S-A4NJ30
HK JDW NO:
418-K42X-C37P/S-A4NJ30
Step5Bar-code shipping tag
K42X-C37P/S-A4NJ30
  • Contact Material
    Brass, Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2014
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Connector Type
    Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37, 37
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1.2A
  • Total Number of Contacts
    74
  • Terminal Pitch
    2.7686mm
  • Body Length or Diameter
    2.729 inch
  • Number Of PCB Rows
    2+2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Depth
    0.768 inch
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG/RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C ; 4 DC C
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Length - Termination
    0.125 inch