  • K202XHT-B25S-NJ30
K202XHT-B25S-NJ30
advertisement
Manufacturer No:
K202XHT-B25S-NJ30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-K202XHT-B25S-NJ30
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
K202XHT-B25S-NJ30
Description:
D-Sub Standard Connectors SMT D25 ULT SHT RT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K202XHT-B25S-NJ30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    JACKSCREW
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    K202XHT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Total Number of Contacts
    25
  • Terminal Pitch
    1.3716mm
  • Shell Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.494 inch
  • Empty Shell
  • Body Depth
    0.194 inch
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V