  • K1500GRP
K1500GRP
advertisement
Manufacturer No:
K1500GRP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-K1500GRP
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
K1500GRP
Description:
SIDAC 140-170V 1A DO15
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
K1500GRP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to K1500GRP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    1A
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SIDAC
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    150mA
  • Voltage - Breakover
    140V~170V