  • JTE0348D24
JTE0348D24
advertisement
Manufacturer No:
JTE0348D24
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JTE0348D24
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
JTE0348D24
Description:
JTE0348D24 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTE0348D24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 8 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    JTE (3W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    20.32mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P8
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    79%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    63mA
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    63mA 63mA
  • Output Power
    3W
  • Voltage - Output 2
  • Current - Output 1
    63mA
  • Max Output Power
    3W
  • Current - Output 2
    63mA
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.16mm
  • Length
    31.75mm