  • JQ1A-B-12V-F
JQ1A-B-12V-F
advertisement
Manufacturer No:
JQ1A-B-12V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JQ1A-B-12V-F
Package:
Datasheet:
JQ1A-B-12V-F
Description:
Electromechanical Relay SPST-NO 5(NO)/2(NC)A 12VDC 720Ohm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JQ1A-B-12V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 110VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    5A
  • Power Consumption
    200mW
  • Must Release Voltage
    0.6VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    4
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    625VA@250VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    150W@110VDC
  • Body Height
    16mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    7g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    JQ
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 16mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V