  • JM1AN-P-DC48V-F
JM1AN-P-DC48V-F
advertisement
Manufacturer No:
JM1AN-P-DC48V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JM1AN-P-DC48V-F
Package:
Datasheet:
JM1AN-P-DC48V-F
Description:
Electromechanical Relay SPST-NO 20A 48VDC 2.56KOhm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JM1AN-P-DC48V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL; VDE
  • Body Breadth
    16 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    2.56kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@250VAC
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Current
    18.75mA
  • Release Time
    10 ms
  • Coil Power
    900mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    48V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    26.5mm