  • JCJ1024D12
JCJ1024D12
advertisement
Manufacturer No:
JCJ1024D12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCJ1024D12
Package:
11-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
JCJ1024D12
Description:
JCJ1024D12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCJ1024D12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    11-DIP Module, 8 Leads
  • Weight
    20g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    JCJ (10W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    31.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-MDMA-P8
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    416mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    416mA 416mA
  • Output Current
    416mA
  • Output Power
    10W
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Current - Output 1
    416mA
  • Max Output Power
    10W
  • Current - Output 2
    416mA
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.16mm