  • JCD0524S12
JCD0524S12
advertisement
Manufacturer No:
JCD0524S12
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-JCD0524S12
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
JCD0524S12
Description:
JCD0524S12 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JCD0524S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    JCD (5W)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.41 H 31.8mmx20.3mmx10.4mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    31.75mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24/8
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    417mA
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    417mA
  • Output Power
    5W
  • Current - Output 1
    417mA
  • Max Output Power
    5W
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.4mm
  • Width
    20.32mm