  • JCC65HETH
JCC65HETH
advertisement
Manufacturer No:
JCC65HETH
HK JDW NO:
765-JCC65HETH
Package:
Datasheet:
Description:
Female 0.100 2.54mm Beryllium Copper 1 Rows Tray Solder Gold 65 Positions Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Step5Bar-code shipping tag
JCC65HETH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    65
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Cantilever
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    130
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    7.375 inch
  • Body Breadth
    0.4 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Single
  • Flange Feature
    Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm
  • Length - Termination
    0.2 inch