  • JANTX1N6490US
JANTX1N6490US
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N6490US
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTX1N6490US
Package:
SQ-MELF, A
Datasheet:
JANTX1N6490US
Description:
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 5.1V 1μA @ 1V -65°C~175°C 1.5W 2 Terminations ZENER SQ-MELF, A
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N6490US
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SQ-MELF, A
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/406
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD OVER COPPER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 1V
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 1A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    7Ohm
  • Test Current
    49mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    5%