  • JANTX1N5774
JANTX1N5774
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N5774
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTX1N5774
Package:
14-CFlatpack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N5774
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-CFlatpack
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/474
  • Published
    1999
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    14
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Ethernet
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    1N5774
  • Reference Standard
    MIL-19500/474
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    16
  • Configuration
    COMPLEX
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Unidirectional Channels
    8
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    300mA
  • Reverse Recovery Time
    20 ns
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    500mA