  • JANTX1N5610
JANTX1N5610
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N5610
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-JANTX1N5610
Package:
G, Axial
Datasheet:
JANTX1N5610
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N5610
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    G, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/434
  • Published
    1997
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    33V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Clamping Voltage
    47.6V
  • Peak Pulse Current
    32A
  • Reverse Standoff Voltage
    30.5V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    33V