  • JANTX1N5415US
JANTX1N5415US
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N5415US
HK JDW NO:
523-JANTX1N5415US
Package:
SQ-MELF, B
Datasheet:
JANTX1N5415US
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 1μA @ 50V 2-Termination Bulk SQ-MELF, B Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N5415US
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SQ-MELF, B
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/411
  • Part Status
    Active
    2
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Reference Standard
    MIL-19500/411L
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    FAST RECOVERY POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    50V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    150 ns
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A