  • JANTX1N5300UR-1
JANTX1N5300UR-1
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N5300UR-1
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-JANTX1N5300UR-1
Package:
DO-213AB, MELF (Glass)
Datasheet:
JANTX1N5300UR-1
Description:
2 Terminations2 Pin Current regulatorMilitary, MIL-PRF-19500/463 Series -65°C~175°C Max 100V
Purchasing and Inquiry
JANTX1N5300UR-1 Overview
Including buck boost converter in package Bulk is a good idea.Depending on how DO-213AB, MELF (Glass) packages voltage regulator, voltage regulator will be packaged in the same way.There is a Surface Mount mounted on this current regulator.As a rule of thumb, the operating temperature should not exceed -65°C~175°C.There is a support for voltages of 100V Max as input voltages for this voltage regulator.As well as 2 terminations, there are also 2 terminations, which are the practice of terminating a transmission line with a voltage regulator that matches the characteristic impedance of the transmission line.Several pronged contacts are used in computer interfaces as 2 pins.It is mounted on a Surface Mount-axis by this current regulator.With its high output current, 1.3mA is capable of offering maximum design flexibility.100V's maximum supply voltage can be supported by this buck boost converter.This type of FPGA is found in the Military, MIL-PRF-19500/463 series.A 1-element structure.A further characteristic of constant current regulator is that it possesses METALLURGICALLY BONDED.
JANTX1N5300UR-1 Features
Bulk package
The maximal supply voltage of 100V
Military, MIL-PRF-19500/463 series
1 elements
JANTX1N5300UR-1 Applications
  • Power management
  • Programmable current source
  • Over-current protection
  • Diesel injection controls
  • Over-current measurement
  • Suspension controls
  • Current sensing
  • Over current monitor
  • Automotive current measurement
  • Industrial applications current measurement
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N5300UR-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AB, MELF (Glass)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/463
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Technology
    FIELD EFFECT
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Reference Standard
    MIL-19500
  • Function
    Current Regulator
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Max Supply Voltage
    100V
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Voltage - Input
    100V Max
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Output
    1.3mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Accuracy
    ±10%
  • Regulation Current-Nom (Ireg)
    1.3mA
  • Limiting Voltage-Max
    1.5V