  • JANTX1N4626-1
JANTX1N4626-1
advertisement
Manufacturer No:
JANTX1N4626-1
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-JANTX1N4626-1
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
JANTX1N4626-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JANTX1N4626-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AH, DO-35, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500/435
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    1N4626
  • Pin Count
  • Reference Standard
    MIL-19500/435
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    1.4kOhm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 4V
  • Power Dissipation
    480mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Impedance-Max
    1.4kOhm
  • Test Current
    250μA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%